Pris
16.000.000 kr/bud
Avgift
5.399 kr/mån
Storlek
105 kvm
Antal rum
4
Våning
2 tr, hiss finns
Byggår
1968
Kontakta mäklaren för visning
Härlig femrummare två trappor upp i huset med exceptionell planlösning, balkong och garage i huset. Lägenheten är smakfullt totalrenoverad med har luftiga sällskapsytor i vardagsrum och matsal intill ett fint arbetskök. Bostaden erbjuder tre rymliga och rofyllda sovrum, två belägna mot en lugn innergård och ett mot gatan. Rymligt badrum med tvättmaskin och separat wc intill. Utöver detta finns en separat gäst-WC i anslutning till hallen för extra bekvämlighet. Lägenheten har dessutom utmärkt förvaring med smarta, platsbyggda lösningar. Föreningen är stabil med god ekonomi och man har för avsikt att sälja vindarna. Huset är byggt 1968 genomgick stambyte 2022. Garage finns i huset, och hissen går hela vägen. Läget är eftertraktat och lugnt, i hjärtat av Östermalm, mellan Karlaplan och Östermalmstorg. Här har du allt du kan önska på bekvämt gångavstånd – butiker, restauranger, caféer och vackra grönområden som Djurgården och Humlegården.
Intresseanmälan
Ansvarig Mäklare Johan Du Rietz
070-880 07 99
Pris
16.000.000 kr/bud
Avgift
5.399 kr/mån
Ingår i avgift
Värme, Vatten, Bredband, TV
Storlek
105 kvm, enligt mätbevis. Föreningen uppger 105kvm.
Antal rum
4
Våningsplan
2 tr, hiss finns
Lägenhets­nummer
0001/1203
Andelstal i förening
4.40200 %
Andelstal av avgift
4.12 %
Balkong
Balkong
Förråd
Vindsförråd som avses bli ett källarförråd
Hushållström
400 kr/mån
Försäkring
318 kr/mån
Total driftkostnad
718 kr/mån
INTERIÖR

TRAPPHUS | Barnvagnsvänlig entré med en rymlig hiss som går hela vägen från garageplan upp till lägenheten högst upp i huset.

HALL | Inbjudande hall med gott om plats för både skor och ytterkläder. Riklig förvaring i kapprum där man även kan rulla in en barnvagn.

GÄST-WC | Perfekt placerad i hallen. Här finns WC, handfat och spegel.

VARDAGSRUM | Fantastiskt rum med generös rymd och luftiga sällskapsytor. Vardagsrummet erbjuder plats för en större soffgrupp och övrig möblering, exempelvis skrivbord. Stora fönster mot Skeppargatan skapar en ljus och trivsam atmosfär.

KÖK | Smakfull renoverat och praktiskt arbetskök med generösa arbetsytor och riklig förvaring. Maskinell utrustning inkluderar induktionshäll, kolfilterfläkt, ugn, mikro, diskmaskin, vinkyl, fullhög kyl och frys.

MATSAL | Matsalen ligger med öppen planlösning mot vardagsrummet invid köket. Trivsamt rum med utrymme för större matbord.

BALKONG | Från matsalen nås en mysig balkong med eftermiddagssol. Här finns plats för cafégrupp och blommor.

MASTER BEDROOM | Ett harmoniskt och stillsamt sovrum med plats för dubbelsäng och sängbord samt ytterligare möblering.

PASSAGE | Mellan master bedroom och badrummet finns en passage med platsbyggda garderober

BADRUM | Smakfullt inrett och påkostat badrum, stambytt 2022. Inredningen består av handfat med förvaring i kommod, kombimaskin, rymlig dusch, handduksvärmare. Golvvärme och infällda spotlights. Invid badrummet finns lägenhetens andra WC med handfat.